Fundația Biserica Ortodoxă Română "Sfinții Ioachim și Ana" Aberdeen

Fundația noastră își propune să:

• Ofere sprijin și informații cetățenilor români pentru o mai ușoară integrare în societatea scoțiană
  • Promoveze includerea cetățenilor români în viața comunității locale
  • Promoveze arta și cultura românească
  • Ofere suport Bisericii Ortodoxe Române în practicarea credinței creștin ortodoxe
  • Asigure suport organizațiilor religioase, culturale și filantropice respectând legile Scoției și tradiția Bisericii Creștin Ortodoxe
  • Ofere suport activităților de educație care vizează credința ortodoxă, cultura și limba română

Christmas Jobfair

Department for Work & Pensions and Aberdeen City Council invite you to come along and meet 30 local employers (Tesco, Poundland, Mark & Spencer, Premier Inn, Debenhams, Clarks, Yodel, Stagecoach, Primark, First bus, Hermes, Homebargains etc) to discuss and apply for their vacancies. The Christmas Jobfair will take place on 18th October between 10am to 1pm at The Town House, Union Street, Aberdeen. For more details please check Aberdeen City Council website

Seara Românească 2017

Pe 4 noiembrie la Aberdeen Altens Hotel de la ora 18.00 va avea loc a X-a ediție a Serii Românești organizată de Scottish Romanian Society din Aberdeen. Mai multe detalii se pot obține la telefon 07817-519-293 sau prin email events.scotro@yahoo.com. Cei care doresc să participe sunt rugați să anunțe din timp.

Oferte de lucru

Unul din obiectivele Fundației este de a ajuta cetățenii români veniți să se stabilească în Scoția să se integreze în comunitatea locală. Oricine are cunoștință de oferte de lucru serioase sunt rugați să ne anunțe, urmând ca Fundația să transmită mai departe mesajul.

Pentru cei interesați de o anumită slujbă afișată pe pagina de web, sunt rugați să ne contacteze (de preferat la Biserică după slujba Sfintei Liturghii). Pentru cei nu reușesc să ajungă la biserică, detaliile de contact sunt: telefon 0743-898-3427, email aberdeen@mitropolia.eu.

• Firma "DALY TRADING LTD" caută să angajeze persoane care se pricep la decorațiuni interioare (gresie, parchet, gletuit, zugrăvit, instalații sanitare, electricitate).[20/08/2017]
  • Firma de curățenie "IB Cleaning Services" angajează menajeră (carnetul de conducere este un avantaj).[20/08/2017]

Film "Pelerinaj în Țara Sfântă"

La începutul Postului Crăciunului pe data de 19 noiembrie după slujba Sfintei Liturghii va rula filmul "Pelerini în Țara Sfântă". Filmul a fost realizat de TRINITAS TV pentru pelerinii care merg în Israel prin Basilica și își propune să prezinte locurile sfinte care fac parte din pelerinaj. Sper ca vizionarea lui să vă ajute să aveți un post cu folos.

Filmul este în limba română cu subtitrare în engleză.

Începând cu 16 august 2017 a devenit activ serviciul telefonic gratuit TELVERDE-SOLVIT. Acesta își propune să ajute la soluţionarea problemele generate de aplicarea necorespunzătoare a legislaţiei europene. Termenul de soluționare a cererilor în cadrul SOLVIT este de zece săptămâni, iar serviciul este gratuit.

"SOLVIT le reamintește autorităților în cauză care sunt drepturile încălcate și colaborează cu acestea pentru a rezolva problema. În sfera de competențe SOLVIT intră recunoaşterea calificărilor profesionale și a diplomelor în alte State Membre, calcularea pensiilor și a indemnizațiilor de șomaj, înmatricularea autovehiculelor și permisele de conducere, obținerea permiselor de ședere, accesul la educație sau circulația capitalurilor și rambursările de TVA", a explicat ministrul delegat pentru Afaceri Europene Victor Negrescu.

Serviciul poate fi accesat la numărul de telefon 0800 672 507, gratuit din orice rețea de telefonie fixă sau mobilă, de luni până vineri, între orele 09:00 – 16:00.