Părintele Andrei Dosoftei

Părintele Andrei Dosoftei este originar din zona Moldovei, din oraşul Iaşi. Din dragoste de Dumnezeu se înscrie în anul 2002 la Seminarul Teologic “Sfântul Vasile cel Mare” din Iaşi iar în anul 2007 la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae” din acelaşi oraş. Pe lângă formarea academică pe care profesorii celor două instituţii de învăţământ i le-au oferit, părintele îşi începe formarea duhovnicească, practică şi liturgică, în jurul celor patru lăcaşuri de cult care îi vor fi ca stâlpi de temelie pentru relaţia cu Dumnezeu: Parohia “Intrarea Domnului în Ierusalim”, Parohia “Vovidenia”, Mănăstirea Vlădiceni şi Catedrala Metropolitană toate din Iaşi.

Cu voia şi binecuvântarea Domnului, alături de doamna preoteasă Anca se mută în Londra în 2013, unde va lucra în diferite domenii. Pe data de 29 iunie 2014 este hirotonit diacon de către Înaltpreasfinţitul Iosif, Mitropolit al Europei Occidentale şi Meridionale, iar pe 20 septembrie 2014 să fie hirotonit preot de către Preasfinţitul Ignatie Mureşanul, Episcop Vicar al Spaniei şi Portugaliei. Prima Sfântă Liturghie în parohia noastră este oficiată pe 26 octombrie 2014. Din noiembrie 2014 este preot Paroh al Parohiei Aberdeen, odată cu instalarea fiind hirotesit şi duhovnic. De atunci slujeşte pe Dumnezeu în Parohia încredinţată cu dragoste, nădejde şi credinţă, spre folosul credincioşilor.